Cumartesi, Ağustos 08, 2015

Avokado nasıl yetiştirilir

Evet Sevgili Canlar,

Yazıma başlamadan önce hepinizi sevgiyle selamlar küçüklerin gözlerinden, büyüklerin ellerinden öperim. Mektup kıvamında başlayan yazıma geçmeden önce beni soracak olursanız hamdolsun iyiyim der ve fazla cıvımadan asıl konuya geçerim!

Uzun zaman önce gittiğim bir İspanyol kafesinde filizlenmiş bir bitkinin ne olduğunu ve nasıl olduğunu öğrenip bir yığın avokado yetiştirip doğaya armağan etmiştim. Onun bize verdiklerinin yanında hiç kalır benimkiler ama yine de çok sevinmişti doğa ana. Yeri gelmişken söylemek istiyorum; hiçbir meyve çekirdeğini çöpe atmam ben, ya filizlendirir bir yere ekerim ya da yürüyüş yaptığım yollarda oraya buraya atarım olur da tutar, tutmazsa bir başka canlıya yem olur diye.

3

2

1Yem olma konusuna dair çok yeni ve çok güzel bir anım var yakın zamanda yaşadığım yazmassam çatlarım. Kanaryamız var, onun kafesini temizlediğimde kafesteki yemleri sürekli yemek verdiğim kuşlarım var onlara atarım. Birkaç gün önce kuşları beslerken minicik yapraklı lahanaya benzeyen bir şeylerin büyüdüğünü gördüm bahçede. Küçücük boylu, boyundan büyük yaprağıyla bir sebze büyüyor ama nasıl olur ekmediğim bir şey büyür diye düşünürken test ettim ve brokoli olduğunu anladım. Kuşun yemini aldığımız yere sordum brokoli tohumu varmı bu yemlerin icinde diye, evet cevabını alınca anladım dışarıya attıklarımın içinde kalan tohumlar brokoli fidanı olarak büyüyorlar şimdi, bir yığın kuş ordan beslenecek. Valla ağladım mutluluktan!

Konu Mısır Piramitleri'ne gitmeden ben avokadoya döneyim.

Geçenlerde kızım elinde iki avokadoyla gelip bunları filizlendirelim, bahçeme ekerim deyince, bahçıvan geldi hanım deyip işe koyuldum. Yakında bahçeli bir yere taşınma durumları var biz çeyiz yerine bahçe düzüyoruz. Tersine işliyor bizde her şey!

Şu anda bunu yazarken çok hoşlandığımı farkettim bu hediye ağaç işinden. Evlenenlere filizlendirdiğim ağaçlardan hediye etsem onlarda gidip bir yere ekseler, bana kibarlıktan "kulakları küpeli" derler değilmi, deli diyemedikleri için!

Avokado nasıl filizlendirilir deneyimiz başladı!

Çarşıdan aldığınız bir tane, eve geldiniz hala bir tane olan avokadoya; ben seni büyütüp çoğaltıp bin tane yapmazsam ne olayım diye meydan okumakla başlıyoruz işe. Çekirdeğini zedelemeden çıkartıyoruz ve yan tarafta batır beni o çekirdeğe ve çuvaldızı da kendine diye çığlık atan 3 tane kürdanı resim 1'de gördüğünüz gibi batırıyoruz. Sonra bir kavanoz ya da bir bardağın içine su koyup avokadoyu da içine koyuyoruz. Arada suyunu ekleyip, tazeleyip mutfakta ya da evinizin güneş gören bir yerinde baş konuk olarak oturtuyoruz. Kendileri öyle 2 ay falan oturabilir hiç sıkılmadan suyun icinde, biz de sıkılmadan en güzel aşk zor olanmış şarkısını söyleyerek bekliyoruz!

Veee.....O muhteşem gün geliyor pıtdadanak sevgili çekirdeğimiz alttan kök veriyor, resim 2'deki gibi, sonra üstten gövde olacak o kıl kadar filizi veriyor, resim 3.  Tabi ki sevinçten partiler veresiniz geliyor!

İster bir saksıya ekin, bahçeniz varsa tabi ki bahçeye ekin olağanüstü bir duygu olan gelişimini gözlemleyin. Sonra da o avokadonuzun meyvesini yerken benim kulaklarımı çınlatın.

Bir dahaki paylaşıma kadar hepinize sağlık, sıhhat ve bol yeşil günler dilerim, sevgimle!

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder